13 tipů pro dovolenou u moře s malým dítětem

Zrovna teď jsme na dovolené na Rhodosu s mým téměř dvouletým synem. Tuto dovolenou si konečně užíváme. Když si vzpomenu, jak jsme byli před rokem na Krétě, není mi do smíchu. Jako většina rodičů, kteří mají své první dítě, jsme si bláhově mysleli, že cestovat s dítětem je pohodička a je to jen o našem přístupu. To je sice pravda. Problém je ale v tom, že hodně věcí nedomyslíte a třeba Vás vůbec nenapadnou :-).

FB_IMG_1495533104183

Cestovat s malým dítětem se samozřejmě dá, ale musíte se na to připravit a vytvořit si vhodné podmínky, jinak si dovolenou neužijete. Z minulého roku jsem se poučila a rozhodla jsem se sepsat tipy, které by Vám při výběru letecké dovolené u moře mohly pomoci.

Určitě se těšíte na ty tipy. Tak sem s nimi:

UPOZORNĚNÍ: Každé dítě je jiné. Možná máte naprosto bezproblémové dítě, které zvládne vše a je klidné. Já mám akčního syna, který neposedí. Tyto tipy se týkají pouze letecké dovolené u moře. Jsou to jen rady založené na mé vlastní zkušenosti. Berte to, prosím, jen jako doporučení, ne pravidla, která platí pro všechny :-).

1. Doba dovolené: Maximální teplota 28 stupňů. Malé děti nezvládají moc dobře horko, a také to pro ně není úplně ideální. Takže plážová dovolená je nejlepší v květnu, čevnu (počítejte s tím, že moře může být ještě studené) a poté v září nebo v říjnu (moře je po létě krásně vyhřáté). Samozřejmě záleží na destinaci.

2. Let: Délka letu maximálně 3 hodiny. Ideální jsou 2 hodiny. S kočárkem můžete dojet až přímo ke vstupu do letadla. Tam ho odevzdáte a v cílové destinaci ho dostanete buď hned u výstupu z letadla anebo až spolu se zavazadly. Při přistávání pokud možno kojte nebo dejte dítěti napít. Pokud nebude mít žízeň, tak mu dejte nějaké jídlo, aby polykalo. Pokud se Vám do něho nepodaří dostat ani tekutiny ani jídlo, nestresujte se. Mému synovi třeba přistávání nic nedělá. My letěli s malým do zahraničí šestkrát (dvanáct různých letů). Nejdelší let trval 4 hodiny a taky jsme to v pohodě přežili :).

20170602_1819233. Čas letu: Pokud si můžete vybrat čas odletu, z mé zkušenosti jsou nejlepší večerní lety. Dítě je po celém dni unavené, takže se Vám může poštěstit a v letadle Vám usne. Večer už není takové horko (pokud letíte v létě), takže i Vy i Vaše dítě budete trochu víc v klidu. S malými dětmi je člověku hodně horko, jak za nimi pořád běhá a stará se o ně, však to znáte :-). Ale vše záleží na dítěti. My letěli v různé časy (dvanáctkrát), nejnáročnější jsou lety velmi brzy ráno, kdy jsme museli vyrazit na letiště třeba ve 3 ráno. Ale vše se dá v pohodě zvládnout :).

4. Transfer z letiště: Ubytování musí být co nejblíže letiště – dojezd maximálně 30 minut. Dítě bude z letadla unavené. Nebude chtít znovu dlouho sedět. A ještě budete muset nějak přežít cestu do hotelu, a to už může být pro něho a pro Vás velmi náročné. Proto tento přesun omezte na miminum.

5. Hotel: Hotel vyberte určitě baby-friendly. Nejlepší jsou velké hotely, kde je hodně lidí a pořád se tam něco děje. Dítě aspoň bude mít na co se koukat a bude mít stále nové podněty. Velký hotel má také výhodu v tom, že má dlouhé chodby a velké společné prostory, kde může dítě lozit, chodit či běhat.

IMG_20170523_103440

6. Písek: Pokud Vaše dítě pouze leze, nejezděte k moři, když je opravdu hodně horko. Vaše ideální představa o tom, jak si bude hrát s pískem a pěkně si po něm bude lozit, je nereálná. Písek celý den pálí, takže si po něm lozit nebude. Ani mě ani manžela to vůbec před dovolenou na Krétě nenapadlo… A že bude sedět a hrát si s pískem ve stínu pod slunečníkem? Lozící dítě prostě lozí, takže poleze mimo stín :-).

7. Bazén: Je dobré, aby byl ve Vašem hotelu také venkovní nebo vnitřní bazén. Některé děti se bojí moře. Budete mít pro tento případ alespoň druhou variantu či případně spestření.

8. Pokoj: Dobře se podívejte na fotky pokojů a pročtěte si recenze. Bylo by dobré, aby byl pokoj co největší. Pokud Vaše dítě leze a staví se k nábytku, pomůže Vám, když bude vybavení pokoje mít nejlépe kulaté rohy, postel aby neměla rohy vůbec. Pro lezoucí děti je dobré, aby byl pokoj čistý (to zjistíte hlavně podle recenzí). Nechcete, aby se Vaše dítě válelo na špinavé zemi. Ideální je také mít balkón. Přes poledne tam můžete třeba dítěti napustit bazének nebo si tam prostě může jen tak hrát. Čím větší prostor budete mít na pokoji, tím lépe. Bonus je také malá kuchyňka. Minimálně potřebujete varnou konvici, která je ve většině hotelů na pokoji standardně. Případně o ni můžete požádat.

ja a beni rhodos

9. Pláž: Ideální varianta je, aby byla pláž hned u hotelu. A aby nebyla oddělena žádnou komunikací. Pláž je pro děti nejlepší písčitá, široká a dlouhá. S postupným sestupem do moře. Není dobré aby tam byly skály. Na některých plážích je velmi silný vítr. Vyberte si pokud možno pláž bez velkého větru. Dozvíte se to většinou z recenzí.

10. Jídlo: Ideální varianta je all inclusive. Případně alespoň polopenze. S některými malými dětmi se v restauracích většinou sedět nedá. Pokud si budete vařit sami anebo budete mít polopenzi, musíte mít velmi blízko ubytování obchod s potravinami. Zjistěte si, jestli mají v daném hotelu dětskou židličku. Bude se Vám hodit :-).

DSC00937

11. Zahrada: Zahrada nebo alespoň trávník u hotelu je ideální hlavně pro malé loziče. Tráva prostě nepálí, i když svítí sluníčko :-).

12. Délka pobytu: To už asi záleží na Vás, ale počítejte s tím, že než si Vaše dítě zvykne na nové prostředí může to den nebo dva trvat. Z druhé strany bych nedoporučovala pobyt delší než 7 dní, pokud by se dovolená třeba dítěti nelíbila, tak ať se tam netrápíte moc dlouho :-).

13. Cestování: Vyberte si pouze jedno ubytovací zařízení a jezděte na kratší výlety, pokud se Vám vůbec bude chtít s malým dítětem někam na výlety jezdit :-). Jelikož je Kréta veliká, chtěli jsme cestovat. Každé tři dny jsme se posunuli dál a nastěhovali se do nového ubytování. Nebyl to vůbec dobrý nápad :-).

DSC00997

Nezapomeňte si vzít s sebou:

 • Hračky, knížky, pohádky (pro batolata video písničky) na mobilu a jídlo pro dítě do letadla.
 • Pro miminka nezapomeňte do letadla deku.
 • Do letadla vždy vezměte dítěti také něco teplého na oblečení. Většinou je během letu chladněji.
 • Ergonomické nosítko – perfektní na letiště, do letadla.
 • Triko nebo obleček s UV filtrem.
 • Klobouček se šňůrkami či zapínáním pod krkem! Na pláži často fouká, čepička dítěti uletí a Vy budete pořád běhat a nasazovat mu ji :-).
 • Malý nafukovací či skládací bazének (pokud máte dítě do jednoho roku).
 • Alespoň lopatku a hrabičky. Zbytek můžete dokoupit na místě.
 • Všechno můžete koupit na místě, to je pravda, ale než se dostanete do obchodu, může to trvat třeba jeden den a budete z toho zbytečně vystresovaní, že pro dítě nemáte vše, co potřebujete.
 • Základní léky, dětský opalovací krém s vysokým faktorem, aloe vera gel, repelent.
 • Varnou konvici – pokud ji ve Vašem ubytovacím zařízení neposkytují.
 • Chůvičku s co nejdelším dosahem :-). Na Krétě jsme měli hned vedle apartmánu řeckou tavernu a chůvička tam fungovala. Mohli jsme si dát sami v klidu večeři.

18949007_10155127112196355_426303037_o

Určitě Vás zajímá, jestli jsem já našla tentokrát ideální dovolenou u moře:

Ano, tentokrát jsem hledala dovolenou tak, aby přesně splňovala výše zmíněné podmínky a z ničeho jsem neslevila. A stojí to za to. Tentokrát si dovolenou u moře s malým užíváme. Poprvé v životě jsme jeli s cestovní kanceláří. Last minute akce Vás vyjdou na skvělou cenu a hlavně se nemusíte o nic starat. Já jsem vždy jezdila do zahraničí zásadně bez cestovky a nejradši jsem si vše procestovala a nezůstávala na jednom místě. Ale s malinkým dítětem je to trochu jiné :-).

Je to samozřejmě také dáno věkem dítěte. Minulý rok bylo synovi 10 měsíců, lezl, ještě nechodil a na Krétě bylo v červnu už příliš velké teplo. Teď je synovi rok a deset měsíců, chodí, hraje si v písku a na Rhodosu ještě není moc horko (26-28 stupňů).

Pokud jsem ještě na něco zapomněla, klidně mi napište. Ráda Vám poradím, abyste nemuseli dělat stejné chyby jako já před rokem. Přeji Vám tu nejkrásnější a nejlepší dovolenou s malými dětmi:-)!

Pokud by Vás zajímalo, jak zjistit, jestli je kosmetika, kterou na děti používáte přírodní a zdraví prospěšná, můžete si přečíst můj eBook 5 jednoduchých rad, jak poznat přírodní kosmetiku. Složením kosmetiky se jako majitelka kosmetické firmy zabývám již několik let.

A v případě, že hledáte inspiraci pro Vaši příští dovolenou s malým dítětem, podívejte se na můj eBook EJLAT – kompletní průvodce s rozpočtem na 7 dní. Je to překrásné město na jihu Izraele, kde si můžete zaplavat s barevnými rybičkami a delfíny, pozorovat korály, jezdit na velbloudech v poušti. A hlavně se zde budete s dětmi cítit skvěle. Izraelci děti milují, vše jim přizpůsobují, protože jich mají sami hodně :).

Petra Uzan
Zakladatelka a majitelka značky KESEM - kosmetika z Mrtvého moře. Již 13 let vede úspěšnou firmu, která má mnoho spokojených zákazníků. Je také online lektorka hebrejštiny a máma tří synů. Je to žena, která věří svým snům a plní si je. Učí své zákazníky, jak se vyznat ve složení kosmetiky a také je inspiruje k cestování po Izraeli. Petra je autorkou eBooku EJLAT - kompletní průvodce s rozpočtem na 7 dní >>. Díky tomu, že žila dva roky v Izraeli a mluví plynule hebrejsky, boří mýty o tom, že cestování po Izraeli je nebezpečné a velmi drahé. Je to nádherná a velmi zajímavá země, kterou by měl každý člověk alespoň jednou v životě navštívit. Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře