Jak se slaví Jom Kipur

JOM KIPUR יוֹם כִּפּוּר

JOM KIPUR יוֹם כִּפּוּר Den smíření je největší židovský svátek, při kterém se postí bez jídla a bez tekutin. Nekoupe se, nepoužívá se kosmetika, zdržuje se pohlavního styku a na znamení pokory se nenosí kožená obuv.

JOM KIPUR končí zatroubením na šofar. Tento den je velmi smutný, všechno se v Izraeli zastaví, nejezdí auta, veřejná doprava, nehraje hudba, všude je ticho a klid. Ortodoxní Židé se shromažďují v synagogách a vyznávají před B-hem své hříchy.

JOM יוֹם znamená den

KIPUR כִּפּוּר je odvozeno od slova KAPARA כַּפָּרָה, jehož význam je pokání, odpuštění, rozhřešení.

KAPAROT כַּפָּרוֹתzvyk, při kterém se symbolicky převádějí hříchy na kohouta, který je poté darován chudým. V dnešní době se KAPAROT provádějí spíše formou darování peněz na charitu a potřebným.

KAPARA ALECHA/ALÁJICH כַּפָּרָה עָלֶיךָ/עָלַיִךְ – ze stejného kořene pochází často používaný slangový výraz, který má význam zlatíčko.

KAPARA ALECHA כַּפָּרָה עָלֶיךָ – mužský rod, KAPARA ALÁJICH כַּפָּרָה עָלַיִךְ – ženský rod


Láká Vás Izrael? Chcete se do Izraele podívat a hlavně se domluvit? V mluvení, čtení a psaní Vám pomůže můj online kurz hebrejštiny. Přístup do  online kurzu vám zůstane napořád. Více informací o online kurzu hebrejštiny zde>>>

Petra Uzan
Zakladatelka a majitelka značky Kosmetika HB. Již 10 let vede úspěšnou firmu, která má mnoho spokojených zákazníků. Je také online lektorka hebrejštiny a máma dvou malých synů. Je to žena, která věří svým snům. Učí své zákazníky, jak se vyznat ve složení kosmetiky a také je inspiruje k cestování po Izraeli. Petra je autorkou eBooku EJLAT - kompletní průvodce s rozpočtem na 7 dní >>. Díky tomu, že žila dva roky v Izraeli a mluví plynule hebrejsky, boří mýty o tom, že cestování po Izraeli je nebezpečné a velmi drahé. Je to nádherná a velmi zajímavá země, kterou by měl každý člověk alespoň jednou v životě navštívit. Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře