TO NEJDE! Aneb, co jsem se naučila od Izraelců

Nedávno jsem si vzpomněla na naši první zásilku kosmetiky z Izraele. Naivně jsem si myslela, že zboží odešle izraelská strana a poté se nám někdo v Praze ozve s tím, že nám ho přivezou a vyloží. Když jsem zjistila, kolik dokumentů musím vyplnit, kde se mám jako firma zaregistrovat a co mám všechno udělat, byla jsem zaskočená a hlavně nepřipravená.

Od chvíle, kdy zboží dorazilo do České republiky a čekalo na proclení, uběhly skoro dva týdny než jsme zařídili veškerou dokumentaci. Dva týdny stresu a starostí, jestli to vůbec nějak dopadne a jestli se k nám zboží opravdu dostane.

beni a nove zbozi

Po těchto velmi náročných dnech se zboží konečně podařilo proclít a bylo nám doručeno. Ovšem z několika balíků, které byly přelepené páskou z celnice, zmizelo několik kusů výrobků.

Hned jsem chtěla volat na celnici a stěžovat si. Pro jistotu jsem to konzultovala s izraelským výrobcem, který nám zboží zaslal. Sdělil mi, že už se s něčím podobným setkal, že si celníci někdy z balíků několik kusů výrobků vezmou.

Varoval mě, abych to s nimi vůbec neřešila. Mohlo by se mi totiž stát, že by mi příště zboží nepustili do volného oběhu do České republiky. Řekl, že mi odcizené zboží radši pošle zdarma jako odškodnění.

Nevěříte, že se něco takového děje u nás? Já tomu také nevěřila. Celá rozhořčená jsem to chtěla řešit. Chtěla jsem zabránit tomu, aby u nás k podobným záležitostem docházelo. Po jeho varování jsem si to však rozmyslela.

Podobných zážitků mám velmi mnoho. Budu je s Vámi časem všechny sdílet. Pokud jste poctivý člověk, berete podnikání a život vážně, nechcete nikoho podvádět nebo nechcete vydělávat peníze za každou cenu, tyto zážitky Vám seberou veškerou chuť k podnikání.

Zajímá Vás, proč jsem se rozhodla dovážet do České republiky kosmetiku z Mrtvého moře? Dozvíte se to zde >>

izrael kibuc a kocarekV takových chvílích si vždy říkám, že se nesmím nechat od podnikání odradit a že si tím nesmím nechat zkazit náladu. Prozatím jsem se to ještě nenaučila. Vždy jsem z těchto situací rozčarovaná a trvá mi několik dní než se uklidním.

Mnohokrát jsem si řekla, že už s firmou končím, že už nemůžu. Při každé nové překážce si říkám, že už nemám sílu pokračovat a že tento problém už znovu řešit nezvládnu.

ALE poté si vždy vzpomenu na Izraelce a jejich postoj k životu! 

ja v izraeliV Izraeli jsem žila dva roky. Izraelci NIKDY NIC nevzdávají. Slovo problém pro ně nemá velký význam. Pro ně je jakýkoli problém řešitelný. Pokud už nějaký nastane, NIKDY se ho nezaleknou a nevzdají to (jako já). Zastaví se, zůstanou klidní, aby mohli přemýšlet a konstruktivně problém vyřešit.

Nikdy si neřekou: TO NEJDE! Věří, že všechno jde, i když to vypadá, že se opravdu nic dělat nedá. A představte si, že pokaždé vymyslí nějaké řešení.

Pro Izraelce problém není konec, ale začátek.

Když jsem jejich přístup viděla v praxi, otevřely se mi oči. Já se se svým negativním postojem zablokuji. Řeknu si: „To nejde. Já už na to kašlu.“ Zatmí se mi mozek. Nejsem schopna přemýšlet a vidět různá řešení.

Možná si teď říkáte: „To je blbost, jsou problémy, které jsou opravdu neřešitelné.“ Věřte mi, já si to říkám taky. Ale to není pravda. Vše, ale opravdu vše je otázkou postoje.

Nevím, proč tomu tak je, ale my Češi máme určitý negativismus v krvi. Kolikrát jsem byla svědkem toho, že Čech řekl mému kamarádovi Izraelci, který žije v České republice: „To opravdu nejde. Přes to nejede vlak.“

poustAle kamarád řekl: „Jde to. Určitě to jde.“ Čech ho znovu přesvědčoval: „Opravdu to nejde!“ A já jsem toho kamaráda Izraelce také utvrzovala v tom, že to nejde a klepala si na čelo, že je blázen. Když mu říkáme, že to nejde, tak to asi nejde, ne? Ale on si trval na svém. A představte si, že to VŽDY šlo!

Problém není konec, ale začátek.

Jak tedy postupovat v situaci, kdy Vám do cesty přijde ve Vašich očích „neřešitelný“ problém?

  1. Nikdy neříkejte: „Ten problém je neřešitelný! To nejde!“ Těmito slovy si zbytečně zablokujete mysl.
  2. Zkuste se uklidnit. Zachovejte chladnou hlavu. Vím, je to velmi těžké. Kdyby to nešlo hned, chvíli počkejte. Problém na Vás počká, nemáte kam spěchat.
  3. Nehledejte důvody, proč to nejde. Ztrácíte tím čas a energii. Přemýšlejte nad tím, JAK by to jít MOHLO.
  4. Řekněte si nahlas: „Určitě to nějak vyřešit jde! Každý problém je řešitelný!“
  5. Začněte přemýšlet JINAK! Podívejte se na problém z různých úhlů. Pokud Vás nějaké řešení napadne, zkuste ho převrátit na ruby. Vymyslete něco nečekaného. Naprostý opak toho, co se od Vás očekává.
  6. Vzpomeňte si na Židy a na Izraelce. VŽDY našli nějaké řešení. Židé byli po staletí pronásledováni, byly jim zakazovány jejich klasické profese, bylo jim znemožňováno studovat, byli v koncentračních táborech, prožívali šílená muka, která si ani nedokážeme představit. Ale oni vždy vytrvali, vždy našli nějaká netradiční řešení, přežili, dokonce se jim podařilo založit Stát Izrael. Což byla po staletí naprostá utopie. Ale jim se to podařilo! Malinký stát na Blízkém Východě je obklopen ze všech stran arabskými velmocemi. Ten stát prosperuje, roste, je celosvětovou špičkou ve start-upech a v technologiích. Podívejte se kolem sebe. Téměř vždy najdete něco, co vymysleli Izraelci! A proč tomu tak je? Protože Izraelci se NIDKY nevzdávají. V situaci, která vypadá beznadějně si říkají: „TO JDE! NĚJAK TO VYŘEŠÍME. TO BUDE V POŘÁDKU.“

Problém je pro ně výzvou a cestou k novému originálnímu řešení. Problém není konec, ale začátek.

Kéž by byl pro Vás tento článek inspirací. Zkuste si toto myšlení v každodenním životě a zjistíte, že to opravdu funguje. Držím Vám palce. 🙂

Pokud Vás zajímá přírodní kosmetika, ale nevíte, jak ji podle složení poznat, napsala jsem pro Vás eBook 5 jednoduchých rad, jak poznat přírodní kosmetiku. Můžete si ho stáhnout ZDE >> 

Petra Uzan

Zakladatelka a majitelka značky Kosmetika HB. Již 9 let vede úspěšnou firmu, která má mnoho spokojených zákazníků. Je také online lektorka hebrejštiny a máma dvou malých synů. Je to žena, která věří svým snům. Učí své zákazníky, jak se vyznat ve složení kosmetiky a také je inspiruje k cestování po Izraeli.

Petra je autorkou eBooku EJLAT - kompletní průvodce s rozpočtem na 7 dní >>. Díky tomu, že žila dva roky v Izraeli a mluví plynule hebrejsky, boří mýty o tom, že cestování po Izraeli je nebezpečné a velmi drahé. Je to nádherná a velmi zajímavá země, kterou by měl každý člověk alespoň jednou v životě navštívit.

Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře