Jak se slaví Purim

6.3.2023 večer začal asi nejveselejší svátek celého roku – Purim. Připomíná památku událostí, ke kterým došlo v Perské říši za vlády krále Achašveroše ve 4. století před naším letopočtem.

Tehdy se králův první ministr Haman pokusil vyhladit všechny Židy v říši. Vše se naštěstí obrátilo v dobré a Haman za své intriky zaplatil životem.

Je zvykem nosit masky, ale také jedenkrát v roce pít tak, aby člověk nerozeznal slova „Proklet buď Haman“ od „Požehnán buď Mordechaj“.

O Purimu jsou čtyři povinnosti:

Číst megilu – přečíst si dvakrát svitek knihy Ester (večer a ráno) a připomenout si tak události ve starověké Persii.
Hostina – 14. adaru máme během dne uspořádat pořádnou hostinu, na níž nesmí chybět víno, s kterým je purimovy příběh pevně spojen (opilý Achašveroš vyhnal královnu Vašti, vínem posilněný král vyslyšel Esteřiny prosby).
Mišloach manot /posílání porcí jídla/ – alespoň dvě porce jídla či pití jednomu člověku, ať máme všichni na purim dostatek jídla a pití.
Matanot leevjonim /dary chudým/ – dva dary alespoň dvěma chudým, aby i oni měli na purim, tak jako my, radost.

חג פורים שמח

veselý Purim! Chag Purim sameach! A Freileche Purim!


Láká Vás Izrael? Chcete se do Izraele podívat a hlavně se domluvit? V mluvení, čtení a psaní Vám pomůže můj online kurz hebrejštiny. Přístup do  online kurzu vám zůstane napořád. Více informací o online kurzu hebrejštiny zde>>>

Petra Uzan
Podnikatelka, milovnice cizích jazyků, online lektorka hebrejštiny a máma tří synů. Zábavným a neotřelým způsobem učí své online studenty jeden z nejstarších jazyků na světě. Díky tomu, že žila několik let v Izraeli a mluví plynule hebrejsky, boří mýty o tom, že cestování po Izraeli je nebezpečné a velmi drahé. Je to nádherná a velmi zajímavá země, kterou by měl každý člověk alespoň jednou v životě navštívit.
Komentáře